על הרכיבה הטיפולית…

פעילויות בסיוע סוסים יכולים להביא תועלת גדולה עבור אנשים וילדים המאותגרים מבחינה פיזית, שכלית ורגשית.

המיוחד בפעילות זו היא הכללת פעילות פנאי והנאה חברתית עבור אותם אלו שאינם יכולים להשתתף באירועי ספורט אחרים. והתוצאה הכוללת היא איכות חיים משופרת.

היפותרפיה – טיפול בעזרת סוס
היפו – סוס תרפיה – טיפול
שימוש בתנועת הסוס ככלי טיפולי לשיפור התפקוד של מערכת השריר, השלד והעצבים.

הליכת הסוס מספקת קלט תחושתי באמצעות תנועה משתנה קצבית וחוזרת. תנועה זו דומה לתבנית התנועה האנושית של אגן הירכיים בזמן ההליכה. המטופל כאשר הוא על הסוס הוא עוסק בפעילות מהנה, מאתגרת בסביבה הטבעית.

רכיבה טיפולית עוזרת למגוון קשיים בין בתחום הקוגנטיבי – התנהגותי ובין התחום המוטורי. לדוג’: יציבה אסימטרית, ניידות מופחתת, קורדינציה לקויה, תקשורת לקויה, שליטה מוטורית מופחתת, תגובות איזון לקויות, יכולות מוטוריות גסות – ישיבה, עמידה, הליכה, יכולת דיבור ושפה, שיפור יכולת התנהגותית וקוגנטיביות.

עם זאת, רכיבה טיפולית איננה מתאימה לכל מטופל ע”כ יש לאבחן (רק בעזרת אנשים המיומנים לכך) כל רוכב על בסיס אישי.

רכיבה טיפולית יכולה לשפר איכות חיים גם לבעלי נכויות קשות, לקויי ראיה, בעיות לב וניוון שרירים.

היחסים המיוחדים הנרקמים עם הסוס מספקים לרוכב הזדמנות לשפר את המודעות העצמית כאשר עצם העובדה שהרוכב “יכול לעשות” משפרת את ההערכה והדימוי העצמי שלו.

רכיבה טיפולית יכולה לשמש עבור אנשים עם בעיות רגשיות וקשיים חברתיים וצרכי בריאות נפשית. התוצאה יכולה להתבטא בשיפור מצב רוח, ברמת החרדה, ביכולות חברתיות, בתקשורת, התנהגות ויכולת לימוד.

הרכיבה הטיפולית מסוג זה גורמת לכך שאנשים ילמדו על עצמם באמצעות קשר עם הסוס או אנשים אחרים ובסיטואציות שונות.

ההתייחסות למטופל היא בשני מישורים גם רגשי – התנהגותי וגם פיזי – מוטורי כיוון שהאדם אחד הוא. גם אם ניכרים קשיים בעיקר בתחום הרגשי הם יבואו לידי ביטוי בצד הפיזי וע”כ נטפל גם בהם.